تبلیغات
صفحه رسمی مهندسی صنایع دانشگاه علامه محدث نوری (ره)
 
 
 
برای مهندسین بن بستی وجود ندارد. آنان یا راهی خواهند یافت ٬ یا راهی خواهند ساخت...

معرفی استان مازندران

استان مازندران با 23756 کیلومتر مترمربع مساحت و 2602008 نفر جمعیت از شمال به دریای خزر ، از مغرب به استان گیلان ، از جنوب به استانهای سمنان و تهران واز شرق به استان گلستان محدود است.

تعداد 15 شهرستان 46 ، شهر 43 بخش و 110 دهستان در استان مازندران وجود دارد که 43 درصد از شهرها در طول نوار ساحلی دریای خزر واقع شده اند مازندران تنها استانی است که با سه محور هراز ، کندوان و سواد کوه با مرکز کشور مرتبط بوده و سه فرودگاه ساری ، نوشهر و رامسر ارتباط هوایی آن را با سایر نقاط برقرار ساخته و راه آهن سراسری نیز از آن عبور می کند علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول 220 کیلومتر و با فاصله 10 الی 300 متر از کنار دریا می گذرد.

عکس ماهواره ای استان مازندران

استان مازندران با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی در بخش طبیعت گردی جز استانهای برتر کشور محسوب می گردد نزدیک به 12 میلیون نفر گردشکر داخلی و بیش از 100 هزار توریست خارجی هر ساله به منظور گذراندن اوقات فراغت از این استان دیدن می کنند وجود دریای مازندران با ساحل زیبا و مناسب به همراه پارکهای جنگلی ، غارها ، آبشارها ، رودخانه ها ، آبهای سرد و گرم معدنی ، چشمه ها ، تالاب ها ، دریاچه ها و جاذبه های طبیعی دیگر و دارا بودن یادمانهای تاریخی نظیر مقبره میر بزرگ آمل ، برج لاجیم سوادکوه ، برج رسکت ساری ، مجموعه تاریخی فرح آباد ساری و عباس آباد بهشهر ، قلعه پولاد بلده نور ، کندلوس نوشهر و .. این استان را به مجموعه ای متنوع برای استفاده گردشگران مختلف با انگیزه های گوناگون بدل نموده است. انواع واحدهای اقامتی شامل 29 هتل ، 18 متل ، 19 هتل آپارتمان ، 25 مهمانپذیر ، 115 واحد تاسیسات ساحلی 10 مجتمع تفریحی ساحلی با بیش از 8500 تخت و 288 واحد پذیرایی بین راهی و نزدیک به 2200 ویلا و خانه های استیجاری و 96 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی خدمات لازم را به گردشگران ارائه می کنند

تاریخچه مازندران:

پیش از ورود آریاییان به ایران و مازندران مردم بومی این منطقه از راه شكار و گله داری امرار معاش می‌كردند. مطالعات باستان شناسی در غارهای كمربندًََ و هوتو بهشهر حضور انسان در مازندران را به حدود 9500 پیش از میلاد می‌رساند . آریایی نژادان مهاجرت خود را از كردند، با بومیان در آمیختند یا بر آنان فائق آمدند. سرزمین های شمال شرقی مرزهای كنونی ایران در حدود هزاره سوم پیش از میلاد آغاز

مازندران كنونی بخشی از سرزمین گسترده‌تری است كه در متون تاریخ از آن با نام «فرشوارگر» و «پتیسخوارگر» یاد كرده اند .

محققان ، مازندران و گیلان را به سبب هم جواری و نیز به سبب اوضاع طبیعی و جغرافیایی مشابه ، عموماً با هم نام می‌برند و همه مناطقی كه در جنوب دریای مازندران و میان آذربایجان و خراسان قرار دارند را یك ناحیه می‌دانند . از این حدود در زمان هخامنشیان در كتیبه بیستون نام پتشواریش ضبط شده است . طبری ها و مردها تیره های ساكن این ناحیه همواره به عنوان بهترین تیراندازان در جنگ های شاهان هخامنشی با دولت های دیگر معرفی می‌شوند.

استرابن جغرافیا نویس یونانی این محدوده را به صورت «پرخواترس» نام می‌برد. طبری ها ومردها در جنگ داریوش سوم با اسكندر مقدونی در «گوگمل» حضور چشمگیری داشتند و مسئول نگاهبانی شاهنشاه و خاندان او بودند. اسكندر فاتح ایران نتوانست از طریق جنگ طبرستان را تسخیر كند.

طبرستان به علت وضعیت خاص اقلیمی از ایام باستان جایگاه و پایگاه اقوام خاندان های حاكم بود . نخستین كسی كه در نوشته های مورخان به عنوان حاكم شهرستان طبرستان از او یاد شده اتوفرادات یا فرهاد پارتی است . طبرستان به علت نزدیكی با سرزمین و دولت پارت تا انقراض اشكانیان عملاً زیر استیلای دولت اشكانی قرار داشت . در زمان دولت ساسانی نیز شاهنشاهی این ناحیه به فرمان یك شاه بود . چنانچه وقتی اردشیر بابكان به تخت نشست ، اداره این قسمت از ایران به دست «گشنسف شاه» یا «جسنسف شاه» بود .

واژه مازندران كه از نظر جغرافیایی بخش بزرگی از طبرستان بوده است . در حوالی سده هفتم هـ.ق جانشین نام طبرستان شد.

سلسه های مشهوری كه اغلب همزمان سرزمین مازندران را در دوره اسلامی در اختیار داشتند ، با ذكر شاهان ، افراد شاخص و زمان حكومتشان عبارتند از :

1-آل قارن از سال 50 قبل از هجرت تا سال 224 هـ. .ق ، محدوده حكومت این سلسله اغلب جبال مازندران بود و افراد شاخص آن عبارتند از : قارن پسر سوخرا ، ونداد هرمز پسر سوخرا، مازیار پسر قارن .

2-سلسله آل گاوباره از سال 40تا 144 هـ. ق شاهان این سلسله اغلب در دشت مازندران و گرگان حاكم بودند افراد مشهور آن عبارتند از :دابویه پسر گاوباره ، سارویه پسر فرخان بزرگ ، اسپهبد خورشید پسر دازمهر.

3-شعبه دیگری از سلسله آل گاوباره با نام پادوسپانان كه قلمرو حكومتشان غرب مازندران و رویان ، نور ، كجور و لاریجان بود . از سال 40 تا 1002 هـ.ق (عهد شاه عباس كبیر صفوی ، نزدیك به یكهزار سال) پادشاهان مشهور این سلسله پادوسیان اول پسر گاوباره شهریار ابن پادوسیان ، ملك بهمن پسر كیومرث بودند .

4-پادشاهان باوند یا اسپهبدان از 45 تا 397 هـ.ق باوندیان به سبب حكومت در جبال مازندران یعنی قسمت‌های سوادكوه و دودانگه كنونی ساری (فریم) ملك جبال خواهنده می‌شدند.

مشهورترین ملوك این سلسله «باو» نوه «كیوس» برادر انوشیروان ساسانی ، اسپهبد شروین پسر سرخاب شهریار پسر شروین بودند .

5-آل وشمگیر یا آل زیار از سال 316 تا 470 هـ.ق ؛ محدوده حكومت این سلسله شرق مازندران بود و شاهان مشهور آن مرداویج پسر زیار ، قابوس ابن وشمگیر شمس المعالی ، گیلانشاه پسر كیكاوس بودند .

6-مرحله دوم حكومت باوندیان موسوم به اسپهبدان باوند از 466 تا 606 هـ.ق ؛ این سلسله بعد از تسلط بر آل زیار سرزمین طبرستان را متصرف شد. پادشاهان معروف آن اسپهبد حسام الدوله شهریار پسر قارن ، شاه غازی رستم پسر علاءالدوله بودند .

7-باوندیه معروف به كینخواریه (دوره سوم سلاطین آل باوند) از سال 647 تا 750 هـ.ق ؛ حكام این سلسله بر نواحی آمل فرمانروایی داشتند و شاخص ترین آنها عبارتند از حسام الدوله اردشیر ابوالملوك تاج الدوله یزد جرد .

8-نمایندگان خلفا از سال 144 تا 169 هـ.ق اعراب مداوم و بالاستقلال نتوانستد به سراسر مازندران و طبرستان دست یابند و حكومتشان در مدت 25 سال همواره با تعرضات و جنگ سلاطین محلی مواجه بود. از این رو ناگزیر به ساختن پادگان های نظامی در دشت مازندران پرداختند . شاخص ترین این گروه از نمایندگان خلفا «ابوالخصیب مرزوق سندی» بود كه ساری به دست او گشوده شد .

9-سادات حسنی و حسینی و مرعشیان بر خلاف نمایندگان خلفا كه می‌خواستند مازندران را به قدرت شمشیر خویش بگشایند .

از راه تبلیغ دین ومذاهب تشیع توانستند در بین طبقات مردم این سازمان رسوخی عاطفی داشته باشند. تا اینكه پس از استقرار پایه های قدرت اقدام به خروج كردند و حدود 750 سال در نواحی مختلف آمل ، ساری ، و جبال تسلط یافتند و فرمانروایان دودمان های محلی نیز به سبب علایق مذهبی وجود و تظاهر آنها را تحمل می‌كردند . مشهورترین این سلسله از سادات مازندران عبارتند از حسن بنی زید (داعی كبیر) ،‌ناصر كبیر (ناصر الحق) ، میر قوام الدین مرعشی ، سادات مرتضایی در هزار جریب .

10-دیگر سلسله ها : در طول هزاره اول هجری هم زمان با حكومت دودمان های متعددی كه از آنها نام برده شد ، دست اندازهای دیگر هم از سوی فرمانروایان نواحی دیگر ایران و خارج از ایران به مازندران به عمل آمد كه اهم آنها عبارتند از :

طاهریان ، صفاریان ، سامانیان ،‌غزنویان و همچنین تیموریان كه دوران تسلط و جنگ و گریزشان كوتاه بود .

11-از دوره صفویه به بعد زمان حكومت های ملوك الطوایفی در مازندران به سرآمد و این سرزمین رسماً تابع حكومت مركزی ایران شد . شاهان صفوی ، افشاری ،‌زندی و قاجاری مازندران را به عنوان ایالتی از ایلات ایران در اختیار داشتند.

نقاط دیدنی:

مرداب کندوچال - چالوس این مرداب در میان جنگل انبوه ‹‹فی ین›› چالوس قرار گرفته است. این تالاب یک هکتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد


آب آن از چشمه های اطراف تامین می شود و شیرین است. غیر از درختان جنگلی که دور تا دور آن را فرا گرفته اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است. این تالاب در ارتفاع 730 متری دریا قرار گرفته و مامن پرندگان و آبشخور وحوش می باشد. این منطقه محوطه ای برای اقامت و چادر زدن دارد و می تواند مورد استفاده گردشگری نیز قرار گیرد.
کوه های امیری - آمل این کوه ها میان دره هزار لاریجان و سواد کوه قرار گرفته و از کانون کوهستانی بسیار دیدنی و جالب منطقه است.
این کوهها دارای دو رشته شمالی و جنوبی است که کوه*های شمالی آن چون سلسله زنجیری در هم رفته و گره خورده اند و اغلب سخت گذر و غیر قابل نفوذ به نظر می رسند. قله امیری ارتفاعی حدود 39000 متر دارد و در بهار و تابستان ، اطراف آن را چمن زارهای زیبا فرا می گیرد. علاوه بر قله امیری که در محل نام های دیگری نیز دارد، قله های کهنو، هلیون، شروین، علم دار، قره داغ و عوض شاه پیرامون آن قرار گرفته اند.
مرداب کندوچال - چالوس این مرداب در میان جنگل انبوه ‹‹فی ین›› چالوس قرار گرفته است. این تالاب یک هکتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد.آب آن از چشمه های اطراف تامین می شود و شیرین است. غیر از درختان جنگلی که دور تا دور آن را فرا گرفته اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است. این تالاب در ارتفاع 730 متری دریا قرار گرفته و مامن پرندگان و آبشخور وحوش می باشد. این منطقه محوطه ای برای اقامت و چادر زدن دارد و می تواند مورد استفاده گردشگری نیز قرار گیرد.
چشمه آب گرم آب آهن یا آب فرنگی - آمل این چشمه بالای روستای آب اسک لاریجان، میان بیدستان ازارو قرار دارد.
آب این چشمه دارای ترکیبات سولفات دوفرو کربنات و دو فراسید کربنیک آزاد است. استحمام و نوشیدن آن برای افراد مبتلا به بیماری های کم خونی و جلدی توصیه شده است.
چشمه آب گرم آب اسک - آمل این آب گرم در روستایی به همین نام از بخش لاریجان قرار گرفته و دارای ترکیبات اسید کربنیک و بیکرنات دوسود است.
اطراف این چشمه قشرهای آهکی پدید آمده که به مرور زمان به سنگ های مرمر تبدیل شده اند. این آب گرم برای درمان امراض جلدی از قبیل اگزما و زخم های کهنه توصیه شده است. علاوه بر آب گرم فوق، آب معدنی های دیگری نیز در آب اسک وجود دارد که برای رفع امراض جلدی و گوارشی توصیه شده اند.
کوه های امیری - آمل این کوه ها میان دره هزار لاریجان و سواد کوه قرار گرفته و از کانون کوهستانی بسیار دیدنی و جالب منطقه است.
این کوهها دارای دو رشته شمالی و جنوبی است که کوه*های شمالی آن چون سلسله زنجیری در هم رفته و گره خورده اند و اغلب سخت گذر و غیر قابل نفوذ به نظر می رسند. قله امیری ارتفاعی حدود 39000 متر دارد و در بهار و تابستان ، اطراف آن را چمن زارهای زیبا فرا می گیرد. علاوه بر قله امیری که در محل نام های دیگری نیز دارد، قله های کهنو، هلیون، شروین، علم دار، قره داغ و عوض شاه پیرامون آن قرار گرفته اند.


پارك جنگلی نور: در شرق شهر نور قرار دارد که با مساحتی حدود 4000 هکتار بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه است وجود سبزه‌زارهایی در زیر درختان، رستوران زیبا در میان انبوه درختان سر به فلک كشیده، آلاچیق‌های متعدد چوبی، پارک کودک، مسجد، سرویس‌های بهداشتی، زمین‌های ورزشی فوتبال و والیبال و ... مسافران را مشتاق گذراندن اوقات فراغت در آن كرده است.

پارک جنگلی کشپل: این پارك در غرب شهر چمستان در کنار رودخانه زیبای لاویج واقع است که به دلیل وجود چشمه‌سارهای متعدد و سالم‌سازی آن درختان انبوه و تنومند پهن برگ ،پارک کودک و ... مکان مناسبی برای تفریح و استراحت مسافران به شمار می‌آید.

آب بندان نور: در جنوب غربی شهر و بخش شمال شرقی روستای عباسا واقع است این آب بندان علاوه بر تامین نیاز آبیاری زمین‌های کشاورزی هر ساله در فصول مختلف سال پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است که هر کدام جلوه خاصی به آن می‌بخشند.

خشت پل: در روی رودخانه لاویج رود شهرستان نور در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر واقع شده و از بناهای دوران میرزا آقا خان نوری محسوب می‌شود كه تنها طاق مرکزی آن باقی مانده است.

آبشار آبپری: آبشار طبیعی آبپری با نام محلی "پری او " در مسیر جاده ییلاقی رویان به گلندرود جاده سیاه‌سنگ قرار دارد که جریان آب بر روی دامنه سنگی و وجود درختان در حاشیه بر زیبایی چشم‌انداز آن افزوده است.

آبشار حرم آب: با نام محلی حرم او در بیشتر فصول سال دارای آب بوده و در مسیر جاده رویان -کپ در نزدیكی دوراهی دونکوه (مسیر جاده سیاه سنگ) قرار دارد و بسیار دیدنی و دل‌انگیز است.

قله سوردار: این قله در جنوب شهر نور با ارتفاعی حدود 2000 متر کاملا مسلط بر مناطق جلگه‌ای است که در روزهای آفتابی و صاف چشم‌انداز زیباتری را از مناطق روستایی و شهری پایین دست و سواحل نور ایجاد می‌کند.

الیمالات: در مسیر جاده ارتباطی نور به چمستان در جنوب دو راهی روستای کارگر کلا در بین درختان انبوه و سر به فلک كشیده قرار دارد و چشم‌انداز بسیار زیبایی را ایجاد كرده است.

آبادی یوش: این آبادی از توابع بخش بلده و در مسیر جاده ارتباطی بلده به جاده کندوان واقع است. بافت معماری سنتی، اقلیم خشک و کوهستانی و وجود آرامگاه نیما شاعر نوپرداز فارسی، در آن، بر جاذبه‌های دیدنی این روستا افزوده است.

بقعه سلطان احمد: این بقعه در حاشیه شرقی شهر بلده قرار دارد و دومین بنای مرتفع شهرستان نور است. گنبد آن از داخل دارای نقش شیری است که ماری به دور آن حلقه زده است.

بقعه آقا شاه بالو زاهد: در مسیر جاده چمستان به آمل در روستای آهودشت شهریار قرار دارد. شاه بالو عارف، استاد شیخ آملی است که وی مرشد شیخ حسن جوری از رهبران مذهبی سربداران به شمار می‌آید. آقا شاه بالو در اواخر قرم هفتم و اوایل قرن هشتم می‌زیسته است.

پولاد: در شهر بلده واقع شده که نام دیگر آن قلعه نور است. پولاد از اقلاع مهم رویان و رستمدار قدیم نور و کجور و پایگاه مهم پادوسبانان در سال‌های 22 تا 1006 هجری بوده است.
istta.ir

 کلیات :

استان مازندران با حدود 2062008 نفر 23/4 درصد جمعیت کشور و با 23756 کیلومتر مربع وسعت 46/1 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است این استان دارای 15 شهرستان بنامهای رامسر ، تنکابن ، چالوس ، نوشهر ، نور ، محمود آباد ، آمل ، بابل ، بابلسر ، قائمشهر ، جویبار ، سوادکوه ، ساری ، نکاء ، بهشهر و 46 شهر بنامهای بهشهر ، گلوگاه ، رستم کلاء ، نکاء ، ساری ، سوک ، کیاسر ، قائمشهر ، کیلاکلا ، جویبار ، پل سفید ، زیرآب ، شیرگاه ، آلاشت ، بابل ، امیر کلا، بابلسر ، فریدونکنار ، آمل ، رینه ، محمود آباد ، نور ؛ چمستان ، رویان، نوشهر ، چالوس ، مرزن آباد ، کلاردشت ، تنکابن ، خرم آباد ، کلارآباد ، نشتارود ، عباس آباد ، سلمانشهر ، رامسر ، کتالم و سادات شهر ، گزنگ ، گلوگاه بابل ، خوشرودپی ، زرگر محله ، مرزی کلا، بهنمیر ، کله بست ، کوهی خیل ، کیاسر ، سرخرود و 43 بخش و 110 دهستان می باشد. برای اجرای یک تور مناسب ، شاد و فرح بخش لزوماً باید عناصر اصلی تور برای مدیریت بهینه تورها در استان شامل حمل و نقل ، راهنما ، اماکن دیدنی ، جاذبه ها ، اقامت ، خرید و غذا بخوبی تعریف و برنامه ریزی شوند .

آخرین مطالب

» سلامی دوباره ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» ** پست موقت ** ( یکشنبه 23 خرداد 1395 )
» دانلود ترجمه مقالات درس زبان تخصصی « استاد نوری درویش » ( سه شنبه 18 خرداد 1395 )
» دانلود ارائه پروژه نرم افزار Arena ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
» دانلود مقالات درس زبان تخصصی استاد « نوری درویش » ( چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 )
» دانلود پاورپوینت درس اصول شبیه سازی استاد « شیوا کنعانی » ( سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 )
» دانلود پاورپوینت درس نگهداری و تعمیرات استاد « نوری درویش » ( سه شنبه 18 اسفند 1394 )
» دانلود پاورپوینت درس کنترل پروژه استاد « نوری درویش » ( سه شنبه 18 اسفند 1394 )
» دانلود پی دی اف + وردهای پروژه های دانشجویان درس مدیریت کیفیت و بهره وری " استاد میرانی " ( یکشنبه 29 آذر 1394 )
» دانلود پی دی اف درس مدیریت کیفیت و بهره وری "استاد میرانی" ( شنبه 18 مهر 1394 )
» دانلود پاورپوینت های درس ارزیابی کار و زمان (کامل) استاد مازیار ( شنبه 11 مهر 1394 )
» سال تحصیلی 94-95 ( جمعه 3 مهر 1394 )
» آموزش نرم افزار SQL Server + فیلم آموزشی به زبان فارسی ( یکشنبه 21 تیر 1394 )
» فارغ التحصیلان 90 ( چهارشنبه 10 تیر 1394 )
» فایل های مریوط به درس شبیه سازی ( جمعه 8 خرداد 1394 )
» دانلود پی دی اف درس تحلیل سیستم های استاد « مازیار » ( چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 )
» دانلود آموزش نرم افزار Microsoft Project ( دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 )
» دانلود پاورپوینت درس آموزش مفاهیم نرم افزار اکسس استاد میرانی ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» دانلود نرم افزار GAMS ( سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 )
» روز پدر مبارک ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» خرید بن کارت دانشجویی نمایشگاه کتاب تهران ( سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 )
» ماسک دیجیتال برای کنترل آلودگی هوا ( شنبه 5 اردیبهشت 1394 )
» پاورپوینت درس شبیه سازی استاد کرشی ( جمعه 21 فروردین 1394 )
» اسمارت فون ها ، مفید و مضر ! ( یکشنبه 9 فروردین 1394 )
» نوروز 1394 ( شنبه 1 فروردین 1394 )
» اسفند 93 ( پنجشنبه 28 اسفند 1393 )
» سال نو پیشاپیش مبارک ! ( پنجشنبه 28 اسفند 1393 )
» چهارشنبه سوری ( سه شنبه 26 اسفند 1393 )
» نخستین المپیاد علمی-تخصصی مهنـدســی صـنایـع ( سه شنبه 19 اسفند 1393 )
» دانلود پاورپوینت درس تحلیل سیستم های استاد مازیار ( چهارشنبه 13 اسفند 1393 )